Zmiana sposobu dokonywania wezwań przez sąd
Od wczoraj, tj. od 8 września 2016 r. sąd rozpoznający sprawy cywilne będzie mógł wzywać strony, świadków, biegłych lub inne osoby w sposób, który uzna za najbardziej celowy, z pominięciem dotychczasowych sposobów doręczeń przewidzianych w k.p.c., jeżeli uzna to za niezbędne do przyspieszenia rozpoznania sprawy. Wezwanie dokonane w ten sposób będzie wywoływało skutki, jeżeli będzie niewątpliwe, że doszło ono do wiadomości adresata.
W doktrynie uważa się, że uproszczone formy doręczeń polegają na zastosowaniu innych sposobów doręczenia niż za pośrednictwem np. operatora pocztowego, komornika, osób zatrudnionych w sądzie czy sądowej służby doręczeniowej, a więc np. telefonu, e-maila, telegramu czy też telefaksu. (tak: Jakubecki Andrzej (red.), Komentarz aktualizowany do Kodeksu postępowania cywilnego, Opublikowano: LEX/el. 2016)
Podkreślić przy tym trzeba, iż zgodnie ze stanowiskiem doktryny, na podstawie art. 149 z zn. 1 k.p.c. nie można skracać 3-dniowego terminu zawiadomienia strony o posiedzeniu jawnym, określonego w art. 149 § 2 k.p.c.
Wyżej wskazana zmiana wynika z treści art. 149 z zn. 1 k.p.c., który został dodany na podstawie art. 2 pkt. 19 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2015.1311). Zaznaczyć przy tym trzeba, iż ww. zmiana będzie obowiązywać jedynie w odniesieniu do postępowań wszczętych po wejściu w życie ustawy zmieniającej, tj. po 8 września 2016r.. (tak: art. 21 ust. 1 ww. ustawy).
Niniejsze opracowanie nie stanowi porady prawnej. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji w nim zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia opinii Kancelarii.