Sprzedaż w drodze licytacji elektronicznej
Ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, wprowadza możliwość sprzedaży ruchomości w drodze licytacji elektronicznej.
Nowe przepisy przewidują, że komornik może dokonać sprzedaży w drodze licytacji elektronicznej wyłącznie na wniosek wierzyciela, który złożyć należy przed wyznaczeniem terminu licytacji lub wraz z wnioskiem o wyznaczenie drugiej licytacji. Co istotne, w razie złożenia takiego wniosku komornik oddaje zajęte ruchomości pod dozór innej osobie niż dłużnik, chyba że dozór taki został już ustanowiony albo ruchomość została złożona do depozytu sądowego lub oddana na przechowanie właściwej instytucji.
Sprzedaż w drodze licytacji elektronicznej będzie dokonywana za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, w którym to komornik będzie także zamieszczał obwieszczenie o licytacji elektronicznej. W obwieszczeniu takim komornik powinien wskazać m.in.: przedmiot, warunki licytacji, sumę oszacowania i cenę wywołania oraz miejsce i czas, w których można oglądać ruchomość, a ponadto zdjęcie lub zdjęcia ruchomości podlegającej sprzedaży, informację o chwili rozpoczęcia i o chwili zakończenia licytacji oraz informację o tym, że warunkiem udziału w licytacji jest złożenie rękojmi. Dodatkowo, w obwieszczeniu o licytacji elektronicznej zamieszczana będzie wzmianka, że prawa osób trzecich nie będą przeszkodą do przeprowadzenia licytacji i przybicia na rzecz nabywcy bez zastrzeżeń, jeżeli osoby te przed rozpoczęciem przetargu nie złożą dowodu, że wniosły powództwo o zwolnienie ruchomości od egzekucji i uzyskały w tym zakresie orzeczenie wstrzymujące egzekucję.
Zgodnie z przepisami przystępujący do przetargu musi złożyć rękojmię za pośrednictwem systemu teleinformatycznego bądź bezpośrednio do komornika, który potwierdza ten fakt w systemie teleinformatycznym
Dostęp do systemu teleinformatycznego obsługującego licytację elektroniczną będzie zapewniony w sądach rejonowych. Licytacja elektroniczna rozpocznie się z chwilą określoną w obwieszczeniu o licytacji elektronicznej i skończy się w chwili wyznaczonej przez komornika. Przy czym zaznaczyć trzeba, iż komornik musi wyznaczyć termin rozpoczęcia i zakończenia licytacji elektronicznej w taki sposób, aby czas jej trwania wynosił co najmniej siedem dni, a jej zakończenie przypadało w godzinach urzędowania sądu rejonowego, przy którym działa komornik.
Natychmiast po zakończeniu licytacji elektronicznej komornik udzieli przybicia (również w systemie teleinformatycznym) osobie ofiarującej najwyższą cenę w chwili zakończenia licytacji elektronicznej. O przybiciu komornik zawiadomi (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) zarówno wierzyciela i dłużnika.
Nabywca jest obowiązany zapłacić cenę nabycia w dniu następnym po doręczeniu zawiadomienia o przybiciu w godzinach urzędowania kancelarii komorniczej lub na rachunek bankowy komornika do godziny osiemnastej dnia następnego. Jeżeli ten dzień przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, cenę uiszcza się w następnym dniu po dniu albo dniach wolnych od pracy. Cena nabycia może być uiszczona za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Sprzedaż ruchomości w drodze licytacji elektronicznej jest sposobem wykorzystania aktualnego dostępnego stanu technologii informatycznej i wpisuje się w postępującą informatyzację całego wymiaru sprawiedliwości. Taka forma licytacji niewątpliwie poszerzy krąg potencjalnych licytantów, (którzy będą mogli uczestniczyć w licytacji bez fizycznej obecności w jednym miejscu i czasie określonym terminem i miejscem tradycyjnej licytacji), a w konsekwencji umożliwi uzyskanie większej sumy z egzekucji, przez co - w sposób oczywisty - zwiększy poziom zaspokojenia wierzyciela.
Niniejsze opracowanie nie stanowi porady prawnej. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji w nim zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia opinii Kancelarii.