Banki muszą zwrócić konsumentom dodatkowe koszty związane z oczekiwaniem na wpis hipoteki do księgi wieczystej
17 września 2022 r. weszły w życie przepisy zmieniające ustawę o kredycie hipotecznym na mocy których w przypadku naliczenia przez bank dodatkowego kosztu kredytu, związanego z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej spłatę udzielonego kredytu, ustanawianej na rzecz tego banku, po dokonaniu wpisu opłata lub prowizja podlegać będzie zwrotowi lub zaliczeniu na poczet innych należności obciążających kredytobiorcę, na warunkach określonych umową o kredyt hipoteczny.
Co istotne przepisy te będą miały zastosowanie nie tylko do umów o kredyt hipoteczny, zawartych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, czyli od 17 września 2022 r. Obowiązywać one będą również do umów zawartych przed 17 września 2022 r., jeżeli do tego dnia nie dokonano wpisu hipoteki stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego do księgi wieczystej. Przy czym w takim przypadku (tj. umów zawartych przed 17 września 2022 r., jeżeli do tego dnia nie dokonano wpisu hipoteki) zwrot konsumentowi dodatkowego kosztu kredytu lub zaliczenie go na poczet spłaty kredytu hipotecznego ma nastąpić w terminie 60 dni od dnia dokonania wpisu hipoteki stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego do księgi wieczystej.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2022.1719)
Niniejsze opracowanie nie stanowi porady prawnej. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji w nim zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia opinii Kancelarii.