Rachunki rodzinne
20 sierpnia 2016r. wchodzi w życie ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, na podstawie której utworzone zostaną tzw. rachunki rodzinne.
Zgodnie z ww. ustawą, rachunki rodzinne będą prowadzone wyłącznie dla osób fizycznych, którym przyznano niepodlegające egzekucji świadczenia, dodatki, zasiłki oraz inne kwoty, o których mowa w art. 833 § 6 i 7 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101, z późn. zm.), z wyjątkiem świadczeń alimentacyjnych, zwane “świadczeniami niepodlegającymi egzekucji”.
Umowa rachunku rodzinnego, oprócz standardowych elementów określonych w art. 52 ust. 2 ustawy prawo bankowe, określać będzie również numery rachunków bankowych jednostek wypłacających świadczenia niepodlegające egzekucji, z których dokonywane będą wpłaty na rachunek rodzinny.
Dodatkowo wskazać należy, iż otwarcie i prowadzenie rachunku rodzinnego oraz wypłaty z tego rachunku w banku, w którym rachunek jest prowadzony, będą wolne od jakichkolwiek opłat i prowizji. Bank nie będzie pobierać opłat i prowizji za wydanie instrumentu płatniczego do rachunku rodzinnego, jego miesięczne utrzymanie oraz wypłaty z wykorzystaniem tego instrumentu przy użyciu bankomatów tego banku.
Przy czym zaznaczyć należy, iż na rachunek rodzinny będą mogły być wpłacane wyłącznie środki pieniężne pochodzące ze świadczeń niepodlegających egzekucji, a wpłaty na rachunek rodzinny będą mogły być dokonywane wyłącznie z rachunków bankowych jednostek wypłacających świadczenia niepodlegające egzekucji.
Niniejsze opracowanie nie stanowi porady prawnej. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji w nim zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia opinii Kancelarii.