Zmiana wysokości odsetek
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniu 17 marca 2020 r. zdecydowała o zmianie stóp procentowych. Zgodnie z komunikatem prasowym z posiedzenia RPP z 17 marca 2020 r. (umieszczonym na stronie internetowej NBP https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/ wiadomosci_2020/rpp_2020_03_17.html) “W dniu 17 marca 2020 odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.
Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:
- stopa referencyjna 1,00% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 1,50% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 0,50% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 1,05% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 1,10% w skali rocznej;
Uchwała RPP wchodzi w życie 18 marca 2020 r.”
Konsekwencją ww. zmian jest obniżenie zarówno odsetek kapitałowych, odsetek za opóźnienie, jak i odsetek w transakcjach handlowych.
ODSETKI ZA OPÓŹNIENIE
Zgodnie z art. 481 k.c. - regulującym kwestie odsetek za opóźnienie “§ 2. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była oznaczona, należą się odsetki ustawowe za opóźnienie w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 5,5 punktów procentowych. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy. § 21. Maksymalna wysokość odsetek za opóźnienie nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie (odsetki maksymalne za opóźnienie).”
Z uwagi na zmianę stóp procentowych od dnia 18 marca 2020 r. odsetki za opóźnienie wynosić będą 6,5 % w skali roku, a maksymalne odsetki za opóźnienie - 13% w skali roku.
ODSETKI KAPITAŁOWE
Z kolei, zgodnie z art. 359 k.c. - regulującym odsetki wynikające z czynności prawnej tzw. kapitałowe - “§ 2. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych. § 21. Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych (odsetki maksymalne).”
Z uwagi na zmianę stóp procentowych od dnia 18 marca 2020 r. odsetki te wynosić będą 4,5 % w skali roku, a odsetki maksymalne 9% w skali roku.
ODSETKI ZA OPÓŹNIENIE W TRANSAKCJACH HANDLOWYCH
Zgodnie z art. 4 pkt. 3) ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych: a) w przypadku transakcji handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny będący podmiotem leczniczym - odsetki w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i ośmiu punktów procentowych, b) w przypadku transakcji handlowych, w których dłużnikiem nie jest podmiot publiczny będący podmiotem leczniczym - odsetki w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i dziesięciu punktów procentowych.
Z uwagi na zmianę stóp procentowych od dnia 18 marca 2020 r. odsetki:
- w przypadku transakcji handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny będący podmiotem leczniczym wynosić będą 9% w skali roku
- w przypadku transakcji handlowych, w których dłużnikiem nie jest podmiot publiczny będący podmiotem leczniczym 11 % w skali roku.
Niniejsze opracowanie nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji w nim zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia opinii Kancelarii.