Obowiązek zgłaszania zmian w KW
Przypominam, iż każda osoba, która nabyła nieruchomość (gruntową, budynkową lub lokalową), ma obowiązek dotyczący niezwłocznego ujawnienia uzyskanego prawa własności w dziale II księgi wieczystej. Zgodnie bowiem z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, właściciel nieruchomości jest obowiązany do niezwłocznego złożenia wniosku o ujawnienie swego prawa w księdze wieczystej. Wskazany w ww. normie prawnej termin „niezwłocznie” należy interpretować stosownie do okoliczności danego przypadku nabycia nieruchomości i stopnia trudności oraz czasochłonności kroków potrzebnych do uzyskania dokumentu stanowiącego podstawę wpisu do księgi wieczystej. Co więcej jeżeli osoba trzecia doznała szkody na skutek nieujawnienia prawa własności w księdze wieczystej, właściciel ponosi odpowiedzialność za szkodę powstałą na skutek niewykonania tego obowiązku bądź na skutek opieszałości w jego wykonaniu.
Pamiętać przy tym należy, iż sądy, organy administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego oraz notariusze sporządzający akty poświadczenia dziedziczenia zawiadamiają sąd właściwy do prowadzenia księgi wieczystej o każdej zmianie właściciela nieruchomości, dla której założona jest księga wieczysta. A co więcej, sąd może wymierzyć opieszałemu właścicielowi grzywnę w wysokości od 500 do 10 000 zł w celu spowodowania ujawnienia prawa własności. (Jak wskazuje się w doktrynie wysokość grzywny powinna zależeć od okresu opóźnienia oraz orientacyjnej wartości nieruchomości.) Na marginesie zaznaczyć należy, iż w razie ujawnienia prawa własności nieruchomości, grzywny nieuiszczone mogą być przez sąd umorzone w całości lub części.
Podstawa prawna:
- art. 35, 36 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U.2016.790 z późn. zm.)
Niniejsze opracowanie nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji w nim zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia opinii Kancelarii.