Prawo do obrony w sprawach o wykroczenia
Pomimo tego, iż uprawnienie to weszło do naszego systemu prawnego 1 sierpnia 2015r., w dalszym ciągu spotkać można sytuacje, w których osoby co do których istnieje uzasadniona podstawa do sporządzenia przeciwko nim wniosku o ukaranie, nie są informowane o przysługujących im prawach, w tym w szczególności o przysługującym im prawie do korzystania z pomocy obrońcy.
Do momentu wejścia w życie ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, tj. do dnia 1 sierpnia 2015r., obwinionemu przysługiwało prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy jednego obrońcy, o czym należało go pouczyć. Brzmienie ww. przepisu skutkowało jednak tym, iż osoba, w stosunku do której podejmowane były czynności wyjaśniające (o których mowa w art. 54 § 1, 3-4 i 6 k.p.w.), nie mogła korzystać z pomocy obrońcy na tym etapie postępowania. Komentowany przepis stanowił bowiem, że to obwinionemu przysługiwało prawo do obrony, a obwinionym - w rozumieniu art. 20 § 1 k.p.w. - jest osoba, przeciwko której wniesiono wniosek o ukaranie w sprawie o wykroczenia. Osoba taka nie występuje więc w toku tzw. czynności wyjaśniających, a co za tym idzie w razie przesłuchiwania osoby, co do której istnieje uzasadniona podstawa do sporządzenia przeciwko niej wniosku o ukaranie, osoba ta nie ma prawa do obrony, a zatem i do posiadania obrońcy.
Ww. kwestia budziła wiele wątpliwości zarówno w doktrynie jak i orzecznictwie. Kwestia ta została ostatecznie rozstrzygnięta przez Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z 3 czerwca 2014 r., K. 19/2011, LexisNexis nr 8486458 (OTK-A 2014, nr 6, poz. 60), uznał, że art. 4 w zakresie w jakim pomija prawo osoby, wobec której istnieje uzasadniona podstawa do sporządzenia przeciwko niej wniosku o ukaranie, do korzystania z obrońcy na etapie czynności wyjaśniających, o których mowa w art. 54 § 1, jest niezgodny z art. 2 i art. 42 ust. 2 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP.
Z uwagi na powyższe zmianie uległ wyżej wskazany art. 4 k.p.w. Zgodnie z obecnie obowiązującym brzmieniem “§ 1. Obwinionemu przysługuje prawo do obrony, w tym do korzystania z pomocy jednego obrońcy, o czym należy go pouczyć. § 2. Prawo, o którym mowa w § 1, przysługuje również osobie określonej w art. 54 § 6 z chwilą przystąpienia do przesłuchania po powiadomieniu jej o treści zarzutów albo z chwilą wezwania jej do złożenia pisemnych wyjaśnień. Osobę tę należy pouczyć o przysługującym jej prawie. Przepisy art. 21-24 stosuje się odpowiednio. § 3. Pouczenie, o którym mowa w § 2, następuje przed przesłuchaniem albo wraz z wezwaniem do złożenia pisemnych wyjaśnień. Jeżeli pouczenie następuje wraz z wezwaniem do złożenia pisemnych wyjaśnień, wzmiankę o pouczeniu zamieszcza się w notatce urzędowej, o której mowa w art. 54 § 7.” Wobec powyższego bezspornym jest, iż obecnie z chwilą przystąpienia do przesłuchania osoby, co do której istnieje uzasadniona podstawa do sporządzenia przeciwko niej wniosku o ukaranie, osobie tej przysługuje prawo do skorzystania z pomocy obrońcy – o czym należy ją pouczyć.
Niniejsze opracowanie nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji w nim zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia opinii Kancelarii.