Zadośćuczynienie za utrudnianie kontaktów z dziećmi
W dniu 15 lipca 2015 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku I Wydział Cywilny (sygn. akt I ACa 202/15) wydał bardzo ciekawy wyrok dotyczący utrudniania kontaktów z dziećmi.
Zgodnie z ww. wyrokiem utrudnianie bądź uniemożliwianie kontaktów z dzieckiem przez jednego z rodziców, wynikłe również wskutek manipulowania dziećmi i nastawiania ich przeciwko drugiemu rodzicowi, stanowi naruszenie przez tegoż rodzica jednego
z podstawowych dóbr osobistych człowieka w postaci więzi rodzicielskiej. Zdaniem Sądu orzekającego więź rodzicielska jest bowiem więziom szczególną, której naruszenie wiąże się ze znacznym cierpieniem psychicznym.
Co więcej jak wskazał Sąd Apelacyjny, dobra osobiste człowieka pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Wobec czego dochodzenie, w przypadku utrudniania czy uniemożliwiania kontaktów z dzieckiem, roszczeń w trybie przewidzianym np. przez kodeks rodzinny i opiekuńczy nie wyłącza możliwości dochodzenia roszczeń na gruncie art. 448 k.c. w zw. z art. 24 k.c. A co za tym idzie, rodzic któremu uniemożliwiano czy utrudniano kontakt z dzieckiem może wystąpić z roszczeniem o zadośćuczynienie za naruszenie dobra osobistego. (Zgodnie bowiem z art. 448 k.c. „W razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia. Przepis art. 445 § 3 stosuje się.”)
więcej na: http://orzeczenia.gdansk.sa.gov.pl/content/$N/151000000000503_I_ACa_000202_2015_Uz_2015-07-15_001
Niniejsze opracowanie nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji w nim zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia opinii Kancelarii.