Ubezpieczyciel musi pokryć uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji niesfinansowane ze środków publicznych
W dniu 19 maja 2016r. Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął uchwałę, zgodnie z którą: „Świadczenie ubezpieczyciela w ramach umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje także uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanego niefinansowane ze środków publicznych (art. 444 § 1 k.c.).” (tak: uchwała Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2016r., sygn. akt III CZP 63/15)
Jak wskazał Rzecznik Ubezpieczonych we wniosku skierowanym do Sądu Najwyższego, z uwagi na występujące rozbieżności w orzecznictwie sądów powszechnych, niezbędnym jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie: „Czy odpowiedzialność ubezpieczyciela wynikająca z umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych z tytułu roszczenia o pokrycie kosztów leczenia prywatnego na podstawie art. 444 § 1 k.c. jest uzależniona od braku możliwości skorzystania przez poszkodowanego z leczenia lub rehabilitacji w ramach uspołecznionej służby zdrowia albo wydłużonego okresu oczekiwania na takie leczenie lub rehabilitację, mającego ujemny wpływ na stan zdrowia poszkodowanego?”
W ocenie Rzecznika Ubezpieczonych w odniesieniu do art. 444 § 1 k.c. nieprawidłowa wydaje się wykładnia, wedle której przepis ten miałby warunkować pokrycie kosztów leczenia czy też uwzględnienie żądania poszkodowanego wyłożenia z góry sumy potrzebnej na koszty leczenia istnieniem potencjalnej możliwości pokrycia kosztów leczenia ze środków publicznych, a także uzależnia uwzględnienia tego żądania od wykazania przez poszkodowanego negatywnej okoliczności, a mianowicie, że koszty leczenia nie mogą zostać opłacone ze środków publicznych. Dodatkowo jak wskazał Rzecznik powyższego uprawnienia poszkodowanego nie może pozbawiać okoliczność, że jest on osobą uprawnioną do korzystania z systemu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych i że tylko wykazanie utrudnionego dostępu do metod leczenia, zabiegów lub środków leczniczych w ramach publicznej służby zdrowia oznacza celowość zastosowania leczenia prywatnego. Rzecznik Ubezpieczonych stwierdził, iż w jego przekonaniu przesłanką uwzględnienia żądania pokrycia kosztów leczenia na podstawie art. 444 § 1 zd. 2 k.c., powinno być wyłącznie wykazanie przez poszkodowanego, że jest ono celowe w tym sensie, iż zobowiązany jest wykazać potrzebę wydania o kreślonej kwoty.
W wydanej uchwale Sąd Najwyższy potwierdził, że ubezpieczyciele są zobowiązani do pokrywania kosztów leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanego w wypadku drogowym niefinansowanych ze środków publicznych, ale w sytuacji, gdy takie koszty są “uzasadnione i celowe”.
więcej na: http://www.sn.pl/orzecznictwo/SitePagesNajnowsze_orzeczenia.aspx?ItemID=647&ListName=Zagadn/ienia_prawne
Niniejsze opracowanie nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji w nim zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia opinii Kancelarii.